Parafia
Ogólne informacje o pielgrzymce
Najświętsza Maryja Panna Częstochowska
Najświętsza Maryja Panna Częstochowska
Pielgrzymowanie w dzień...
Pielgrzymowanie w dzień...
...i w nocy...
...i w nocy...
...przez lasy...
...przez lasy...
...i pola.
...i pola.
 1. Pielgrzymka jest aktem religijnym, dziękczynnym i pokutnym. W duchu modlitwy i ofiary pragniemy nieść pomoc Ojcu Świętemu. Ma charakter "Rekolekcji w drodze". Każdy, kto w nich uczestniczy:
  • bierze udział w codziennej Mszy św.
  • codziennie odmawia Różaniec, Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP, Anioł Pański, słucha konferencji
  • nie będzie palił tytoniu i pił alkoholu
 2. Trzeba z góry nastawić się na zmęczenie, niepogodę, upał, niewygody, skromne jedzenie, brak odpowiednich warunków sanitarnych, różne dolegliwości fizyczne.
 3. Idziemy do Matki Bożej jako wspólnota i rodzina pielgrzymkowa dlatego zwroty "Bracie" i "Siostro" towarzyszą nam podczas kontaktu z wszystkimi pielgrzymami, bez względu na wiek. W ten sposób budujemy klimat wzajemnej miłości, braterstwa, to także znak w którym wyraża się nasza wrażliwość na innych.
 4. Pielgrzymka to także okazja do wykorzystania swoich talentów muzycznych, medycznych czy technicznych.
 5. W czasie pielgrzymki obowiązuje strój wygodny i skromny (zasłonięte ramiona i kolana).
 6. W podręcznym bagażu w czasie drogi powinny być: różaniec, książeczka pielgrzyma, nakrycie głowy, płaszcz przeciwdeszczowy, coś do jedzenia i picia na cały dzień, środki opatrunkowe i leki osobiste. Bagaż główny przewożony jest samochodem i dostęp do niego jest możliwy tylko w miejscach noclegowych.
 7. Noclegi organizowane są w stodołach oraz własnych namiotach. Tylko nieznaczna grupa pielgrzymów ma szansę nocować w domach. W niektórych miejscowościach mogą wystąpić kłopoty z wystarczającą ilością wody do mycia. Zakazuje się wspólnego nocowania kobiet i mężczyzn w jednym pomieszczeniu oraz wcześniejszego zajmowania miejsc noclegowych i rozbijania namiotów przed nadejściem całej grupy.
 8. Cisza nocna obowiązuje od godz. 22.00. Proszę o dostosowanie się do wszystkich uwag jakie pod naszym adresem kierują nasi gospodarze. Absolutnie nie wolno używać ognia na terenie zabudowań i gospodarstw.
 9. Nie zabieramy na czas pielgrzymki rzeczy cennych, które mogłyby paść łupem złodziei.
 10. Ze szczególną ostrożnością posługujemy się ostrymi narzędziami (igły, nożyczki) - uważamy, aby nie pozostawały w sianie.
 11. Wszystkim napotkanym na szlaku pielgrzymkowym ludziom okazujemy naszą wdzięczność - zwłaszcza tym, którzy nas karmią i przyjmują w swoich domach i gospodarstwach. Pamiętamy, aby podziękować za każdy najmniejszy nawet gest dobroci.
 12. Znaczek pielgrzymkowy nosimy przypięty na widocznym miejscu - jest on widzialną oznaką naszego uczestnictwa w pielgrzymce. Legitymację okazujemy na żądanie Kierownika Pielgrzymki, Księży Przewodników i Służb porządkowych.
 13. Na czas pielgrzymki zaopatrujemy się w trwałe i kaloryczne produkty spożywcze. Organizatorzy zapewniają możliwość zakupienia na trasie chleba.
 14. Z pomocy służb medycznych korzystamy w miarę możliwości na postojach. W czasie drogi, jeśli zachodzi taka potrzeba, schodzimy na prawą stronę drogi prosząc o przywołanie pielęgniarki lub lekarza. Wszystkie poważniejsze schorzenia zgłaszamy przed wyruszeniem pielgrzymki do Księdza Przewodnika lub Służb Medycznych. Pozwoli to na szybkie udzielenie stosownej pomocy. W niektórych sytuacjach zgodę na udział w pielgrzymce powinien wyrazić lekarz.
 15. Osoby niepełnoletnie uczestniczą w pielgrzymce wraz z dorosłym opiekunem po uprzedniej zgodzie rodziców.
 16. Obowiązuje zakaz kąpieli w jeziorach, rzekach, basenach.
 17. Na czas pielgrzymki warto zabrać ze sobą: dobrze rozchodzone buty o grubej podeszwie - najlepiej o jeden numer większe, skarpety wełniane lub bawełniane (nie elastyczne), ubranie skromne, bieliznę osobistą, dres, gruby sweter, nakrycie głowy (KONIECZNIE), pelerynę lub płaszcz przeciwdeszczowy, przybory higieny osobistej, suchy prowiant (zwłaszcza konserwy), chlebak na bagaż podręczny, kubek i tzw. niezbędnik (widelec, łyżka, nóż), podstawowe lekarstwa i środki opatrunkowe (bandaż elastyczny, spirytus salicylowy, witaminy, talk, zasypkę, wapno), śpiwór lub gruby koc, można zabrać namiot.
 18. Zakazuje się wyprzedzania Krzyża niesionego na czele grupy oraz opuszczania grupy bez zgody Księdza Przewodnika.
 19. Osoby pragnące wcześniej zaangażować się w poszczególnych diakoniach (muzycznej, medycznej, porządkowej) proszone są o wcześniejsze zgłoszenie się do Księży Przewodników grup.
 20. Wszystkie grupy łączą się na wspólnej Mszy św. w dniu 4 sierpnia o godz. 6.00 w Bazylice Katedralnej pw. Świętych Janów w Toruniu. Mszy św. przewodniczy Ksiądz Biskup. Jest to oficjalne rozpoczęcie Pieszej Pielgrzymki z Torunia na Jasną Górę. Pielgrzymka zostaje rozwiązana po Mszy św. na Jasnej Górze w dniu 13 sierpnia o godz. 12.30. Do domów pielgrzymi wracają indywidualnie.
 21. Każdy kto pragnie wziąć udział w pielgrzymce zgłasza swój udział w zależności od miejsca zamieszkania u właściwego przewodnika grupy. Pielgrzymem może być każdy, kto pragnie pogłębić życie religijne.

Kierownik Toruńskiej Pielgrzymki na Jasną Górę
ks. Wojciech Miszewski

Słowo Boże
W każdym położeniu dziękujcie, taka jest wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was.
(1Tes 5:16-18)
Zobacz też
Ogłoszenia duszpasterskie | Budowa kościoła i klasztoru | O Zakonie Paulinów | O Obrazie NMPCz | | Skrzynka modlitewna
Adres parafii:
  Parafia Rzymskokatolicka 
  p.w. N.M.P. Częstochowskiej
  ul. Konstytucji 3 Maja 3c, 87-100 TORUŃ
Klasztor: (56) 659 93 44
Faks: (56) 659 93 44
Biuro Parafialne: (56) 659 98 85
  czynne od poniedziałku do piątku:
  9.30 - 11.30 oraz 15.30 - 17.30
Email (OO.Paulini): zakon@torun.paulini.pl
stat4u
2012 © Parafia p.w. Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Toruniu