Parafia
Grupa Modlitwy za Kapłanów

Charyzmat wspólnoty

Modlitwa za papieża i wszystkich kapłanów na świecie oraz o nowe powołania kapłańskie, szczególnie w naszej parafii.

Formacja wspólnoty

  • W III czwartek miesiąca udział i posługi na parafialnej Mszy św., spotkanie całej wspólnoty z modlitwą brewiarzową, "echem Słowa", katechezą i modlitwą spontaniczną.
  • W I czwartek miesiąca Msza św. i adoracja Najświętszego Sakramentu.

Zaangażowanie w życie Kościoła lokalnego

W Wielkim Poście przygotowanie rozważań i udział w nabożeństwach Drogi Krzyżowej, Posługi liturgiczne w czasie Triduum Paschalnego, przygotowanie rozważań i udział w nabożeństwach różańcowych w październiku, udział w przygotowaniach i celebracji innych uroczystości w parafii.

Historia ruchu w diecezji

Grupa Modlitewna za Kapłanów powstała w marcu 2000 r. z inicjatywy Marii Irzykowicz. Dekretem Biskupa Toruńskiego Andrzeja Suskiego, została włączona w skład DRRiSK DT.

Inne informacje o wspólnocie

Szczególnym powołaniem wspólnoty jets modlitwa za kapłanów. Inspiracją do podjęcia tego zadania był, trwający już w Polsce, ruch modlitewny pod nazwą "Margaretka". Dla zrozumienia, tej szerzącej się w świecie idei, potrzebne jest przedstawienie jej genezy.
Otóż wywodzi się ona z Medjugorie w Bośni i Hercegowinie, gdzie swego czasu o. Jozo Zorko - franciszkanin, wygłosił naukę na temat potrzeb współczesnego Kościoła, a mianowicie poruszył problem konieczności wspierania modlitwą kapłanów oraz zrozumienia tajemnicy kapłaństwa.
Pewna pani prof. Uniwersytetu w Kanadzie postanowiła porzucić pracę naukową na rzecz tworzenia wieczerników modlitwy za kapłanów w całej Ameryce. W centrum symbolicznego kwiatka wpisane jest nazwisko kapłana, a wokół niego - na 7 płatkach - nazwiska osób, które przed Najświętszym Sakramentem składają przyrzeczenie wieczystej modlitwy. Zobowiązuję się modlić za wybranego kapłana w jednym dniu tygodnia. Podobnie zostały utworzone "Margaretki" w naszej parafii, dzięki czemu wszyscy kapłani, w niej posługujący, zostali objęci modlitwą.

Opiekunowie wspólnoty

O. Kazimierz Lesiak
tel.: (56) 659 93 44

Lider świecki
Jolanta Żernicka
ul. Suleckiego 2/9
87-100 Toruń
tel.: (56) 645 85 51

Zobacz też
Ogłoszenia duszpasterskie | Budowa kościoła i klasztoru | O Zakonie Paulinów | O Obrazie NMPCz | | Skrzynka modlitewna
Adres parafii:
   Parafia Rzymskokatolicka 
   p.w. N.M.P. Częstochowskiej
   ul. Konstytucji 3 Maja 3c, 87-100 TORUŃ
Klasztor: (56) 659 93 44
Faks: (56) 659 93 44
Biuro Parafialne: (56) 659 98 85
   czynne od poniedziałku do piątku:
   9.30 - 11.30 oraz 15.30 - 17.30
Email (OO.Paulini): zakon@torun.paulini.pl
stat4u
2012 © Parafia p.w. Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Toruniu