Parafia
Strona główna
Ogłoszenia
Msze Święte
Sakramenty
Intencje mszalne
Poradnia Rodzinna
Hymn parafialny
Kontakt

Kościół i Klasztor
Historia parafii
Wydarzenia
Ojcowie
Posługiwali
Powołania
Współpracownicy
Obecna kaplica
Budowa K+K
Złota Księga
Księga Ofiarodawców

Wspólnoty
Neokatechumenat
Komórki Dorosłych
Domowy Kościół
Róże Różańcowe
Grupa Modlitwy
za Kapłanów
Grupa Charytatywna
Lektorzy
Ministranci
ERM
Duszpasterstwo Akademickie
Chór parafialny
Schola "Pueri vox"
Zespoły muzyczne
Grupa Teatralna

Czytelnia
O Zakonie Paulinów
O Świętym Pawle
O Obrazie NMPCz
Pustynia w Mieście
Cytaty
Dla dzieci
Od dzieci

Wartość życia
Ekspiacja
Duchowa adopcja
Świadectwa
Otoczmy troską życie
Rodzina w RV
Zło dobrem zwyciężaj

Życie duchowe
Rok Kapłański
Nowa Ewangelizacja
Tajemnice różańca
Homilie
Rekolekcje
Skrzynka modlitewna
Pielgrzymka

Szukasz POMOCY ?
Poradnia Rodzinna
"Cyrenejczyk"
Egzorcysta
Grupa AA
Czy możesz pomóc?

Różności
KSIĘGA GOŚCI
Galeria zdjęć
Partnerzy
Do pobrania
Poczta

Polecamy
Przeczytaj
Obejrzyj
Linki

"Czas ucieka,
wieczność czeka"

Kalendarz
Adres Parafii:
Parafia Rzymskokatolicka
p.w. NMP Częstochowskiej
ul. Konstytucji 3 Maja 3c
87-100 Toruń

Biuro Parafialne:
tel.:
(056) 659-98-85

Dom Zakonny:
tel./fax:
(056) 659-93-44

e-mail:
zakon@torun.paulini.pl

Budowa Kościoła i Domu Zakonnego

Pismo parafialne - Pustynia w Mieście

Radio Jasna Góra

Biuro Prasowe Jasna Góra

Radio Watykańskie

Niezależne Rozgłośnie Katolickie w Polsce

Życie zakonne w Polsce

ekai - Katolicki Magazyn Internetowy

portal społecznoœciowo-informacyjny DEON.pl

Fronda

Rzecznik Praw Rodziców
"Zło Dobrem Zwyciężaj"

.:: Stalowa Wola: Sąd nad krzyżem
.:: Oświadczenie redakcji "Gościa Niedzielnego" w sprawie apelacji od wyroku Sądu Okręgowego w Katowicach
.:: Alicja Tysiąc pozywa "Gościa Niedzielnego"
   .:: O co chodzi w sprawie Alicji Tysiąc?
   .:: Na forach komentują...
.:: List Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin do Sejmu i Senatu w sprawie debaty na tematy związane z przekazywaniem życia ludzkiego
.:: Protest w sprawie reklamy tygodnika "Wprost"
.:: Modlitwa za p. Joannę Najfeld2010.03.05
Gosc NiedzielnyGość Niedzielny: Niesprawiedliwy wyrok
Sąd Apelacyjny w Katowicach 5 marca br. utrzymał w mocy wyrok Sądu Okręgowego z 23 września 2009 r. Po raz kolejny uznano, że redakcja "Gościa Niedzielnego" ma przeprosić za słowa, których nigdy nie napisała. Ponadto Sąd Apelacyjny zasądził wypłacenie powódce odszkodowania w wysokości 30 tys. zł. oraz pokrycie kosztów postępowania apelacyjnego w wysokości 2070 zł.

Więcej na stronie wiara.pl: "wiara.pl".

2009.11.15
Radio WatykańskieStalowa Wola: Sąd nad krzyżem.
"Podzielając powszechne oburzenie, jakie wywołał wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, nakładający pieniężną karę i nakazujący usunięcie krzyża w jednej z włoskich szkół, nie spodziewaliśmy się, że podobna sytuacja może zaistnieć na terenie Diecezji Sandomierskiej."

Więcej na stronie RW: "Radio Watykańskie".

2009.11.02
Gosc NiedzielnyOświadczenie redakcji "Gościa Niedzielnego" w sprawie apelacji od wyroku Sądu Okręgowego w Katowicach.
2 listopada redaktor naczelny "Gościa Niedzielnego" ks. Marek Gancarczyk i Archidiecezja Katowicka odwołali się od wyroku Sądu Okręgowego w Katowicach w sprawie jaką wytoczyła im Alicja Tysiąc.

Więcej na łamach tygodnika "Gość Niedzielny".

2009.09.23
ks Marek Gancarczyk23.09.09 sąd okręgowy w Katowicach uznał, że "Gość Niedzielny" skrzywdził Alicję Tysiąc pisząc o jej sprawie na swoich łamach i wyrażając opinię na temat tego, co się stało.

Prezydium Konferencji Episkopatu Polski Głoszenie Ewangelii życia uważa Kościół za swój podstawowy obowiązek. Odmawianie mu tego prawa, a co gorsza nakładanie sankcji karnych za przypominanie prawdy o tym, że nikt nie ma władzy nad życiem drugiego człowieka, jest niedopuszczalnym ograniczaniem misji Kościoła.
Kardynał Stanisław Dziwisz - "Oto zawiodła zwykła logika myślenia i zdrowy rozsądek, a zatriumfowała postawa cywilizacji śmierci. Śmiem twierdzić, że wyrok ten przywołuje ducha przeszłości, kiedy za prawdziwe słowa płaciło się skazującymi wyrokami sądowymi"
Abp Damian Zimoń - "Uważam, że dzisiejszy wyrok Sądu Okręgowego w Katowicach jest nie tylko przejawem ograniczenia wolności słowa w prasie, ale także przejawem cywilizacji śmierci. Nie rozumiem stwierdzenia Sądu, że aborcję można nazywać zabójstwem w sensie ogólnym, ale już nie w odniesieniu do konkretnej osoby. Modlę się w intencji tych, którzy rozpoczęli proces przeciw 'Gościowi Niedzielnemu' i dziękuję Bogu, że córka Pani Tysiąc, żyje."
Ks. Józef Kloch - "Coś chyba jest nie tak, jeśli chrześcijańskie zasady moralne nazywane po imieniu są karane"
Prezes PiS Jarosław Kaczyński - "To jest to sprawa wolności słowa w Polsce. To jest kwestia próby narzucania w Polsce tych ograniczeń, które już funkcjonują w wielu krajach zachodniej Europy, gdzie wolność słowa jest dzisiaj radykalnie ograniczona."
Prezes UPR Bolesław Witczak - "Wyrok w tej sprawie tworzy niebezpieczny precedens, gdyż zabrania mówienia rzeczy oczywistych. Od dziś będzie można mówić ogólnie, że aborcja jest zabójstwem, ale nie będzie można mówić, że osoba, która dokonała aborcji, jest zabójcą. Nie będzie też można mówić, że osoba, która chciała dokonać aborcji, chciała dokonać zabójstwa. To absurdalne."
Poseł Jarosław Gowin - "Z logiki sędziny wynika, że jeśli ktoś mi coś ukradnie, to można powiedzieć, że dokonano kradzieży, ale nie wolno mi złodzieja nazwać złodziejem."
Red. Tomasz Terlikowski - "Ten wyrok to hańba polskiego wymiaru sprawiedliwości."
Red. Bronisław Wildstein - "To jest akt walki lewicowo-liberalnych radykałów o narzucenie cenzury, a w konsekwencji ideologii - jeśli nie wolno wyrażać 'niepoprawnych' treści pod pretekstem obrażania kogoś, kończy się wolność debaty i wolność słowa."

Więcej na łamach tygodnika "Gość Niedzielny".

Na info.wiara.pl - tło sprawy, wypowiedzi znanych i ważnych osób o procesie przeciwko "Gościowi Niedzielnemu".

Wybrane fragmenty z artykułów z "Gościa Niedzielnego" na temat sprawy Alicji Tysiąc.

Komentarze na Forum portalu fronda.pl na temat sprawy Alicji Tysiąc.

Film na YouTube wykonany przez Fronda.tv:
- Babiarz, Terlikowski, Warzecha, Wudarczyk komentują wyrok ws. Tysiąc vs. Gość Niedzielny
Fragment: Uważamy, że nie ma istotnej różnicy między aborcyjnymi propagandzistami, którzy dehumanizują ludzi na najwcześniejszym etapie ich istnienia, wmawiają nam, że to nie są ludzie tylko ciąże, a nazistowskimi propagandzistami, którzy wmawiali, że Żydzi nie są ludźmi. Nie ma pomiędzy tymi dwiema grupami ludzi żadnej, istotnej różnicy - i jedni i drudzy robią to samo - dehumanizują pewną grupę ludzką, żeby łatwiej było ją wymordować. A dodajmy, różnica jest nie w istocie, ale w ilości - zginęło już o wiele więcej dzieci nienarodzonych, niż Żydów w czasie holocaustu. (Tomasz Terlikowski)

Podpisz list "Wszyscy jesteśmy ks. Gancarczykiem" i roześlij go do znajomych.

2009.09.08
in vitro Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin
Skwer ks. Kard. S. Wyszyńskiego 6, 01-015 Warszawa
Warszawa, 8.09.2009
Zapowiadana debata w Sejmie na tematy związane z przekazywaniem życia ludzkiego, w tym o tak zwanej procedurze in vitro, ma wręcz cywilizacyjne znaczenie. Jest to z pewnością jedna z dziedzin, na której rozegra się w najbliższym czasie zasadnicze starcie cywilizacji prawdy, miłości i życia z cywilizacją kłamstwa, egoizmu i śmierci.
Dlatego Rada ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski zwraca się kolejny raz do Sejmu i Senatu o zajmowanie stanowiska w tych sprawach zgodnie z prawdą o człowieku, o jego godności i o jego prawie do życia, zwłaszcza przed urodzeniem, gdy jest całkowicie bezbronny i zależny od innych; zgodnie z prawem dziecka do zrodzenia się z aktu miłosnego jego rodziców i do własnej tożsamości, to znaczy do tego, by jego rodzice byli rodzicami biologicznymi; zgodnie z prawdą, że nie można "produkować" dziecka kosztem uśmiercania jego braci i sióstr.
Biskupi zdają sobie sprawę z dramatu niepłodności. Jednak metoda in vitro jest nie do przyjęcia. Rozwiązaniem jest zdecydowana profilaktyka niepłodności - to w dalszej perspektywie, a w najbliższej - popieranie i korzystanie ze sprawdzonej metody w tym względzie, tj. NAPROTECHNOLOGII, wkraczającej coraz szerzej do Polski.
Oto tekst listu, jaki Rada ds. Rodziny przekazała dziś Szanownym Parlamentarzystom, Paniom i Panom Posłom i Senatorom.

O. Andrzej Rębacz
Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin

List Biskupa diecezji rzeszowskiej z dnia 31.08.2009 (format pdf, 110 KB).

2009.07.23
NIE dla WPROSTWłączmy się do prostestu w sprawie plakatu reklamującego najnowszy numer pisma "Wprost".
Plakat ten - umieszczony na przystankach komunikacji miejskiej - jest przykładem prostactwa, bazowania na najniższych instynktach, braku szacunku wobec czytelnika i tabloidyzacji mediów. Jeżeli zgadzasz się z tą oceną, możesz podjąć proponowane przez serwis "Twoja sprawa" kroki.

2009.07.14
Joanna NajfeldOtoczmy modlitwą p. Joannę Najfeld, której wytyczono proces karny za krytykę aborcji.
Pani Joanna Najfeld, w opinii wspierających Jej działania osób, jest wspaniałym człowiekiem, chrześcijanką i dziennikarką. Jest jedną z najbardziej mądrych, wiernych i odważnych kobiet w polskim Kościele, dlatego też należy do najbardziej skutecznych osób w odwiecznych zmaganiach z anty-chrześcijaństwem. Z tego powodu jest atakowana i prześladowana. Jest jak współczesna, polska (biblijna) Judyta. Nie wolno jej zostawić samej, trzeba ją bronić podobnie, jak kiedyś ks. Popiełuszkę, tym bardziej, jeśli sami nie mamy tyle odwagi, wiedzy, czasu i możliwości, co Pani Joanna. Ona niejako walczy też w naszym zastępstwie, w imieniu Kościoła. Dlatego dobrze by było, gdyby każdy pomógł jej najlepiej, jak potrafi.
Pani Joanna prosi o rozpowszechnienie jej strony mamproces.pl, ale przede wszystkim będzie wdzięczna za modlitwę w jej sprawie.

Tekst p. Przemysława Kucharczaka o p. Joannie p.t. "Uciszyć Joannę" w "Gościu Niedzielnym".

góra

Chrzest Pański
Chrzest Pański
"Tyś jest Mój Syn Umiłowany"


Z życia Kościoła
Czytania na dziś
Czytania tygodnia
Brewiarz
Zrozumieć Słowo
Intencje Apostolstwa Modlitwy na rok 2011
O Świętym Pawle
Zakon Paulinów
Jasna Góra
Aktualny widok z kamery na kaplicę Cudownego Obrazu

Program duszpasterski
"Kościół domem
i szkołą komunii"

2010/2011
"W komunii z Bogiem"
2011/2012
"Kościół naszym domem"
2012/2013
"Być solą ziemi"
List pasterski Episkopatu Polski na Niedzielę Świętej Rodziny - 26 grudnia 2010 r.
"W komunii z Bogiem"
Mottem pierwszej części Programu na rok 2010/2011 są słowa:
"Wytrwajcie we Mnie, a ja [będę trwał] w was" (J 15,1. 4).
Oddają one istotę celów realizacji Programu, którymi są:
- odkrywanie Boga objawiającego się w Słowie Bożym.
- wprowadzenie do dojrzałego przyjęcia Słowa Bożego,
- odnawianie i pogłębianie osobistej relacji z Bogiem,
- kształtowanie wspólnotowego wymiaru życia duchowego,
- duszpasterska troska o rodzinę.
W Programie została zaakcentowana potrzeba formacji opartej na Piśmie Świętym, prowadzącej do ukształtowania w wiernych duchowości biblijnej. Wiąże się to z rozwojem: Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II, diecezjalnych centrów formacji biblijnej oraz parafialnych kręgów biblijnych.

"Otoczmy troską życie"
[Więcej na stronie]
Kongregacja Nauki Wiary
Instrukcja Dignitas personae dotycząca niektórych problemów bioetycznych
"Służyć prawdzie o małżeństwie i rodzinie" - Konferencja Episkopatu Polski
Krucjata Modlitwy w Obronie Poczętych Dzieci
Krucjata Modlitwy w Obronie Poczętych Dzieci
Nienarodzone dziecko "Licencja na zabijanie" - ks. Tomasz Jaklewicz
Okno życia w Toruniu Toruńskie "Okno Życia" w domu Sióstr Elżbietanek przy ul. Rabiańskiej.
(kliknij na zdjęcie, aby na powiększeniu zobaczyć lokalizację Okna Życia)
Inne linki do stron
o obronie ludzkiego życia...

radiovaticana.org RODZINA
Polska
[Więcej na stronie]
2010.03.01
Rada ds. Rodziny Episkopatu Polski apeluje o ochronę autonomii życia rodzinnego
Rada opublikowała specjalne oświadczenie w związku z proponowaną ustawą o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (...) skutkiem uchwalenia ustawy może być masowe kontrolowanie rodzin, nawet wbrew ich woli i bez wystarczającego uzasadnienia.
Świat
[Więcej na stronie]
2010.03.04
Aborcja - śmiercionośna plaga Europy
Aborcja stanowi główną przyczynę śmierci w Europie, wyprzedzając zgony z powodu choroby nowotworowej, zawału serca i wypadków drogowych. W 2008 r. w krajach Starego Kontynentu zabito 2.863.649 dzieci.